ایمپلنت دندان چیست؟

دی ۲۹, ۱۳۹۷ توسط drentezar.com0
what-is-a-dental-implant.jpg

ایمپلنت دندانی چیست ؟

تعریف ایمپلنت دندانی: ایمپلنت به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته شده و جایگزین دندان از دست رفته می شود. ایمپلنت های دندانی میتوانند یک پارچه و یا دو تکه باشند و توسط پیچ اتصال قسمت تاج و ریشه به هم وصل شوند .

ایمپلنت های دندانی به عنوان یک درمان جایگزین برای پروتز های بریج بوده که دندانها تراشیده می شوند، و هدف اصلی از معرفی این درمان ( ایمپلنت دندان ) این است که در آینده هیچ دندانی به خاطر پایه بریج قرار گرفتن تراشیده نشود و از بین نرود.

به طور کلی هر بیماری که شرایط کشیدن دندان را داشته باشد میتواند کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت باشد.

و از نظر قانونی دندانپزشک عمومی یا متخصص میتواند کاشت ایمپلنت دندان را در شرایط مطب انجام دهد. البته گرافت های وسیع استخوانی (پیوند استخوان) باید در بیمارستان توسط متخصص جراح فک و صورت انجام شود و همچنین جراحی سینوس لیفت باز نیز باید توسط جراح فک و صورت یا متخصص ایمپلنت در مطب یا بیمارستان انجام پذیرد

اجزای ایمپلنت دندانی کدام است؟

– فیکسچر (ریشه)

– آباتمنت (تاج)

انواع ایمپلنت دندان:امروزه اکثر ایمپلنت های دندان از تیتانیوم ساخته می شوند که فلزی دارای کیفیت بالا است و می تواند برای این منظور بسیار مناسب باشد. تیتانیوم یک لایه نازک بر روی سطح خود ایجاد می کند که از آن در برابر خوردگی حفاظت می کند. این لایه در برابر اسید، ترکیبات نمک و اکسیژن مقاوم است. علاوه بر این تیتانیوم تقریباً بطور کامل غیر مغناطیسی است و نسبت به وزن آن کاملاً مقاوم است.

مهمتر اینکه بدن انسان ایمپلنت دندان تیتانیوم را به عنوان اجسام خارجی پس نمی زند. هنگامی که آنها در استخوان کاشته می شوند، استخوان در یک فرآیند به نام الصاق استخوانی اطراف آن رشد کرده و گسترش پیدا می کند.

نوع تیتانیوم دارای انواع مختلف سطوح هستند که شامل اسید اچ، اسپری پلاسما و پوشش هیدروکسی آپاتیت است. هیدروکسی آپاتیت ماده ای است که استخوان از آن ساخته می شود. این ماده در فرآیندی به نام اتصال زیستی به استخوان متصل می شود. انواع ایمپلنت دندان شامل موارد زیر هستند:

  • ایمپلنت ریشه ای شکل:

این مدل رایج ترین نوع کاشت ایمپلنت است که برای بیماران استفاده می شود. نوع ریشه ای شکل در اصطلاح درون استخوانی یا درون ریشه ای نیز گفته می شود، به این معنی که این نوع در استخوان قرار می گیرند. این مدل شبیه پیچ ضخیم یا مخروط است و دارای پهنا و طول متفاوت می باشد.

 

برای موفقیت آمیز بودن آن، نیاز به ایجاد عمق و عرض کافی در استخوان برای فراهم کردن پایه مطمئن برای آن وجود دارد. دندان پزشک شما درباره نوع  مناسب برای استفاده بر اساس کیفیت استخوان فک و نوع روکش، پل یا دندان مصنوعی که قرار است بر روی آن قرار بگیرد تصمیم گیری خواهد کرد.

  •  نوع دارای چارچوب راموس:

این نوع را در صورتی می توان استفاده کرد که استخوان فک پایین برای استفاده از ایمپلنت دندان ریشه ای شکل بسیار نازک باشد یا قصد داشته باشیم از ایمپلنت ساب پریواستیل استفاده کنیم. این مدل دارای چارچوب راموس در گوشه عقب استخوان فک در دهان (یعنی نزدیک دندان های عقل) و نزدیک چانه قرار می گیرد.

هنگامی که آن در محل قرار گرفت و بافت اطراف آن ترمیم شد، یک میله فلزی نازک در اطراف بالای لثه قابل رویت خواهد بود. دندان های مصنوعی در ادامه به صورتی ساخته می شوند که متناسب با این میله باشند. این نوع همچنین می توانند فک ضعیف را تثبیت کرده و از ایجاد شکستگی در آن جلوگیری نمایند.

شرایط کاشت ایمپلنت دندان به شرح زیر می باشد:

  • لثه های سالم داشته باشد.
  • استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت در فک خود داشته باشد. بعضی افراد که استخوان فک خود را از دست داده اند نیز می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند، اما ابتدا لازم است استخوان از بین رفته با استفاده از روش های درمانی مناسب تجدید و ترمیم شود.
  • تعهد برای مراقبت بسیار مناسب از دندان های کاشته شده. در این حالت لازم است دندان ها و لثه ها به صورت روزانه مسواک زده و نخ دندان کشیده شود. علاوه بر این ملاقات منظم با دندان پزشک در این رابطه از اهمیت خاص برخوردار است.

کاشت ایمپلنت دندان برای افراد زیر توصیه نمی شود:

  •  افراد سیگاری
  • افرادی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند یا از داروهایی استفاده می کنند که این شرایط را به همراه دارند.
  • افرادی که از پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن استفاده کرده اند.
  • کسانی که دیابت کنترل نشده دارند.

فرآیند کاشت دندان ایمپلنت

مرحله اول : بررسی

بعد از مسئله قطعی شدن نیاز شما به استفاده از ایمپلنت دندان ، دندانپزشک شما یک معاینه کامل از دهان شما انجام می دهد. وی پس از رادیوگرافی ، فک های شما را به منظور ارزیابی شکل و وضعیت بافت استخوانی مورد مطالعه قرار می دهد. سپس مواضع ساختارهای مهم مانند اعصاب دندان و سینوس ها را که ممکن است نزدیک به محل ایمپلنت باشد مشخص می کند. این مطالعات و بررسی ها به پزشک این اجازه را می دهد تا بتواند راحت تر چگونگی قراردهی دندان ایمپلنت را برنامه ریزی کند.

مرحله دوم : کاشت دندان های ایمپلنت

جراحی ایمپلنت را می توان به صورت تک مرحله ای و یا دو مرحله ای بسته به شرایط بالینی خاص شما انجام داد. در هر دو مورد ، جراحی با ایجاد یک شکاف کوچک در لثه جهت رسیدن به استخوان و استفاده از یک درل مخصوص برای شکل دادن به محل ایمپلنت صورت می پذیرد.

در فرآیند تک مرحله ای ، ایمپلنت در استخوان شکل داده شده قرار میگیرد و سپس پیوستی به نام کلاه پوششی بر روی آن سوار می گردد که از سطح لثه کمی بالاتر می باشد و آن را پوشش می دهد.

این کلاه پوششی بعد از سه الی شش ماه برداشته می شود و با پیوست دائمی به نام abutment، که در برگیرنده شکل مکان کاشت و هسته است جایگزین می گردد. دندان های جایگزین ، یا تاج بر روی abutment قرار داده می شوند.

در جراحی دو مرحله ای ، بعد از کاشته شدن و یا به عبارتی قرارگیری فیکسچر تیتانیومی در استخوان فرد یک وسیله به نام کاور اسکرو روی آن قرار میگیرد. در این مرحله به ایمپلنت اجازه داده می شود تا ترمیم یابد. پس از اینکه ایمپلنت به طور کامل با استخوان جوش خورد کاور اسکرو برداشته شده و روی فیکسچر abutment گذاشته می شود و در نهایت دندان بر روی آن قرار میگیرد.
جراحی دو مرحله ای در صورتی که نیاز به افزایش تراکم استخوان در محل کاشت ایمپلنت ، با استفاده از پیوند استخوانی و یا بازسازی استخوانی باشد ضروری است.

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است عامل پایین بودن تراکم استخوان در محل ایمپلنت باشد. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• از دست دادن دندان در سالیان گذشته
• از بین رفتن پوشش دندان
• از دست دادن تراکم استخوان به دلیل بیماری های دوره ای ، پیری و یا آسیب
زمانی که دندان ها از بین می روند لثه های پیرامون و استخوان زیرین دندان در طول زمان های طولانی سست شده و از بین می رود.

مرحله سوم : آماده سازی و نشان گذاری نهایی دندان

آماده سازی و نشان گذاری نهایی دندان بعد از التیام کامل لثه شما ( تقریبا بعد از گذشت ۶ هفته ) توسط دندانپزشک صورت می پذیرد. دندانپزشک بعد از معاینه مجدد محل ایمپلنت از آن اطلاعات و برداشت های جدیدی به دست می آورد.

این اطلاعات برای ساخت مدل دندان شما استفاده می شود که دندانساز تاج و پل دندان شما را به آن وصل می کند. این اتصال به گونه ای صورت می گیرد که دندان جدید با سایر دندان های شما هم خوانی داشته و شکلی طبیعی به خود گیرد.

مرحله چهارم : جایگذاری تاج ها و پل ها

زمانی که تاج و پل جدید شما آماده شد ، دندانپزشک شما آن را بر روی پوشش abutment دندان ایمپلنت شما می چسباند. دندانپزشک شما ظاهر و موقعیت آن را ارزیابی کرده و نحوه قرارگیری آن را نسبت به دندانهای بالا و پایین می سنجد تا شما بتوانید با استفاده از دندان های جدید خود به راحتی غذا بخورید و احساس ناراحتی نداشته باشید.

مراقبتهای بعد از جراحی

 پس از کاشت ایمپلنت به مدت ۱ روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری کنید.

  شستن دهان تا ۸ ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود.

 بهتر است روز بعد از عمل جراحی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان کلرهگزیدین روزی ۳ مرتبه باشد.

 نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد.

♦ ایمپلنت های دندانی نیز همانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارند. زیرا پلاکت های میکروبی باعث عفونت لثه می شوند. بنابراین، توصیه می شود از برس های بین دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحا خمیردندان های مخصوص ایمپلنت استفاده گردد.

♦ افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول پرهیز کنند.

♦ به طور کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می دهند.

زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندانی :

فک پایین سه ماه

فک بالا پنج ماه

این یک قانون کلی است که می تواند در شرایط مختلف متفاوت باشد مثلا اگر در فک بالا لیفت سینوس انجام شده باشد بهتر است یک تا دو ماه بیشتر فرصت داده شود تا استخوان جدید به تراکم بیشتری برسد.

از دیگر مواردی که ممکن است نیاز به مدت زمان بیشتری باشد انواع گرافت استخوانی و یا اسپیلیت کردن استخوان می باشد.

همچنین در شرایطی که استخوان تراکم کمتری داشته باشد باید زمان بیشتری لحاظ شود تا تراکم استخوان به حد مطلوب برسد و در شرایط ایده آل استخوانی میتوان از مدت انتظار کم کرد این وقتی است که طول و عرض ایمپلنت دندانی کاشته شده ایده آل برای دندان جایگزین باشد.

سن مناسب برای ایمپلنت کردن :

باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کرد تا اسکلت صورت شکل کامل خود را پیدا کند  در غیر این صورت ممکن است در آینده به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه تر به نظر برسد. در بعضی موارد مثلا اگر چند ایمپلنت دندانی در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه میشود و بنابر این بیمار دچار دفرمتی صورت میشود ولی پس از سن ۱۸ سالگی هیچ محدودیتی  وجود ندارد و تا هر سنی  میتوان ایمپلنت دندانی انجام داد.

در سنین پایین تر برای تک دندان میشود ایمپلنت دندانی انجام داد ولی باید پروتز ایمپلنت دندانی بعد از ۱۸ سالگی تعویض شود تا اندازه آن با دندان های مجاور تناسب داشته باشد.

در صورتی که ایمپلنتها با طرحها و قطرها و زوایای مختلف از هم کاشته شوند ، بهتر است که با روکش آنی به یکدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

مزایای ایمپلنت دندانی

در عین گران بودن درمان، مزایا یی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده ، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک بیشتر شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

با درمان ایمپلنت، دندانهای دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمی شوند. پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار گرفته و استخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمی رود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات ناشی از از دست دادن دندان می شود.

به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان از سایر درمانهای جایگزین طولانی تر است و در صورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.

———————————————————————————————————————

جهت رزرو و مشاوره رایگان با مطب دکتر ساسان انتظار با شماره: ۰۴۱۳۳۲۷۳۱۵۸ تماس بگیرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


تلفن تماس کلینیک

04133273158رزرو نوبت آنلاین

شما می توانید برای تعیین وقت ویزیت با سیستم رزرو نوبت آنلاین به صورت ۲۴ ساعته نوبت خود را اخذ و در زمان مقرر به کلینیک مراجعه فرمایید.نقشه ما بر روی گوگل

دنبال کنید

فعالیت ما را

کلینیک دندانپزشکی دکتر انتظار  بهترین مرکز دندانپزشکی آذربایجان می باشد که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و با سابقه ای درخشان در زمینه های مختلف دندانپزشکی (عمومی و تخصصی) خدمات ویژه ای به شهروندان گرامی ارائه می نماید.کلیه حقوق این سایت برای دکتر ساسان انتظار محفوظ می باشد.

طراحی شده توسط : طراحی سایت در تبریز

Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lenevo firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course