دندان جنینی

دی ۸, ۱۳۹۷ توسط drentezar.com0
teeth_cutting_through_gums-1.jpg

گاهی به دنیا آمدن نوزاد با چند عدد دندان شیری باعث حیرت همگان شده و برخی به غلط فکر می کنند که این نوزاد نقص بدنی یا ذهنی دارد در حالی که پزشکان به ژنتیک و زیاد بودن کلسیم بدن مادر معتقد هستند، از هر ۲۰۰۰ نوزاد یکی با دندان به دنیا می آید.

بیشتر نوزادانی که در هنگام تولد دندان دارند، آن دندان یک دندان قدامی است که معمولا به صورت جفت دیده میشود. البته این پدیده گاهی در بین اعضای یک خانواده ارثی است و پدر بزرگ یا مادر بزرگ و یا پدر و مادر این نوزاد نیز هنگام تولد دندان داشته اند.

اما آیا واقعا آن نوعی بیماری است ؟

به طور طبیعی رویش دندان های شیری در شیرخواران از ماه هفتم شروع می شود. اگرچه دیده می شود بعضی بچه ها دو تا سه ماه زودتر دندان درمی آورند، مثلا در چهار تا پنج ماهگی و بعضی ها نیز خیلی دیرتر از زمان معمول دندان در می آورند، مثلا در دوازده ماهگی و یا حتی دیرتر.ژنتیک در این میان نقش مهمی را برعهده دارد، یعنی اینکه پدر و مادر نوزاد در چند ماهگی دندان در آورده باشند.البته گاهی هم دیده می شود که برخی نوزادان با دندان به دنیا می آیند. به دندان هایی که از بدو تولد وجود دارند، دندان های مولودی گفته می شود. در واقع این دندان ها زمانی که نوزاد در رحم مادر بوده، رشد کرده اند.در گروه دیگری از نوزادان دندان ها طی سی روز اول بعد از تولد درمی آیند که به آنها دندان های Neonatal یا نوزادی گفته می شود.دندان های نوزادی که در ۳۰ روز اول بعد از تولد ایجاد می شوند، معمولا به صورت یک جفت دندان پیش در فک پایین ایجاد می شوند

با این دندان باید چه کنیم؟

تا زمانی که این دندان ها مشکلی ایجاد نکنند، درمانی لازم نخواهد بود. اما گاهی دندان های نوزادی بسیار لق هستند که باید توسط دندان پزشک از دهان خارج شوند تا خطر بلعیده شدن و خفگی نوزاد وجود نداشته باشد. ممکن است این دندان ها باعث زخم شدن نوک پستان مادر شده و یا تیز بودن لبه این دندان می تواند موجب ایجاد زخم های دهانی برای خود نوزاد شود. در این موارد لازم است که با تشخیص پزشک دندان از دهان خارج شده و یا لبه ی تیز آن توسط دستگاه های دندانپزشکی، صاف شود.با این وجود گاهی مادران اصرار به نگه داری این دندان ها دارند در این صورت باید انتظار دشواری هایی هم داشته باشند. برای جلوگیری از درد پستان مادر استفاده از شیر دوش و ذخیره کردن شیر در بطری را توصیه می کنیم و اگر مایل نیستند باید درد موقع شیر دادن را تحمل کنند یا به نوزاد زمان بدهند که یاد بگیرد که در زمان مکیدن گاز نگیرد.

پیدایش دندان ها در جنین

هر انسان در زندگی خود دو سری دندان ( دندان های شیری و دندان های دایمی ) و سه دوره دندانی ( شیری. مخلوط و دایمی) ‌دارد. جالب است که بدانید که زمانی که جنین در بدن مادر است هم دندان شیری دارد هم دندان دائمی! در هفته ۷ تمام جوانه دندان های شیری شکل گرفته اند در هفته ۱۳ تمام ۲۰ دندان جنین در زیر لثه شکل می گیرد وزن جنین در این هفته ۲۰ تا ۲۵ گرم و قدش ۱۰ سانتی متر است. در هفته ۱۹ جوانه دندان های اصلی در پشت دندان های شیری شروع به تکامل هستند موهای کرکی شکل بدن کودک را پوشانده وزنش در این هفته ۲۰۰ تا ۲۲۰ گرم و قدش ۲۰ تا ۲ سانتی متر است.در هفته ۱۹ جوانه دندان های اصلی در پشت دندان های شیری شروع به تکامل هستند موهای کرکی شکل بدن کودک را پوشانده وزنش در این هفته ۲۰۰ تا ۲۲۰ گرم و قدش ۲۰ تا ۲ سانتی متر است به طور کلی زمانبندی رویش دندان های به صورت زیر می باشد:

  • ۶ ماهگی:دندان های پیشین میانی پایین
  • ۸ ماهگی:دندان های پیشینن میانی بالا
  • ۱۰ماهگی:دندان های پیشین کناری بالا و پایین
  • ۱۴ ماهگی: دندان های اسیاب اول
  • ۱۸ ماهگی :دندان های نیش
  • ۲۴ ماهگی :دندان های اسیاب دوم

این عکس برای نوزادی است که لثه هایش جا برای دندان در اوردن باز کردند.

این عکس هم بعد از دندان دراوردن است

دندان های نوزادی خطر دارند ؟

گر شما نوزادی داشته باشید که با این دندان ها به دنیا آمده باشد حتما سوال تان این است با آنها باید چه کنید ؟ پاسخ این است که تا زمانی که این دندان ها مشکلی ایجاد نکنند ، درمانی لازم نخواهد بود . اما گاهی این دندان ها ممکن است برای کودک یا مادر مشکلاتی ایجاد کنند . به عنوان مثال وجود این دندان ها ممکن است باعث زخم شدن نوک پستان مادر شده و یا تیز بودن لبه این دندان می تواند موجب ایجاد زخم های دهانی برای خود نوزاد شود . در این موارد لازم است که با تشخیص پزشک دندان از دهان خارج شده و یا لبه ی تیز آن توسط دستگاه های دندان پزشکی ، صاف شود . در مواقعی که دندان های نوزادی بسیار لق هستند ، باید توسط دندان پزشک از دهان خارج شوند تا خطر بلعیده شدن و خفگی نوزاد وجود نداشته باشد . دست آخر اینکه ، اگر کودک تان با دندان متولد شد و یا خیلی زود اولین دندان هایش را درآورد ، نگران نشوید و برای اطمینان بیشتر بهتر است به یک دندانپزشکی مراجعه فرمایید.

پدر و نوازد : هر دو با دندان

دندان های نوزادی معمولا به صورت جفت دیده می شوند ، یعنی اگر نوازدی با این دندان ها به دنیا بیاید معمولاً این دندان ها جفت هستند . مثلا دو دندان قدامی در بدو تولد در دهانش دیده می شوند . به ندرت ممکن است نوزادی با دندان های آسیا به دنیا بیاید و بیشتر نوزادانی که در هنگام تولد دندان دارند ، آن دندان یک دندان قدامی است . معمولا نوزادانی که هنگام تولد دندان نوزادی دارند ، نقص بدنی و یا ذهنی ندارند . فراموش نکنید که این پدیده گاهی در بین اعضای یک خانواده ارثی است و پدر بزرگ یا مادر بزرگ و یا پدر و مادر این نوزاد نیز هنگام تولد دندان داشته اند


جهت رزرو و مشاوره رایگان با مطب دکتر ساسان انتظار با شماره: ۰۴۱۳۳۲۷۳۱۵۸ تماس بگیرید


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


تلفن تماس کلینیک

04133273158رزرو نوبت آنلاین

شما می توانید برای تعیین وقت ویزیت با سیستم رزرو نوبت آنلاین به صورت ۲۴ ساعته نوبت خود را اخذ و در زمان مقرر به کلینیک مراجعه فرمایید.نقشه ما بر روی گوگل

دنبال کنید

فعالیت ما را

کلینیک دندانپزشکی دکتر انتظار  بهترین مرکز دندانپزشکی آذربایجان می باشد که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و با سابقه ای درخشان در زمینه های مختلف دندانپزشکی (عمومی و تخصصی) خدمات ویژه ای به شهروندان گرامی ارائه می نماید.کلیه حقوق این سایت برای دکتر ساسان انتظار محفوظ می باشد.

طراحی شده توسط : طراحی سایت در تبریز

Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download karbonn firmware
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=