عوامل فرسایش مینای دندان و روش ترمیم آن

دی ۱۵, ۱۳۹۷ توسط drentezar.com0
IMS_DENTAL_13dc6dba3acc480397e6cbc45fad075d.jpg

مینای دندان چیست ؟

سخت ترین بخش بدن انسان است. اما متاسفانه قابل بازسازی و احیا نیست. بنابراین مراقبت از آن از اهمیت زیادی برخوردار است. مواردی مانند مصرف نوشیدنی های اسیدی، خشکی دهان، رفلاکس معده، برخی داروها مانند آسپیرین و آنتی هیستامین ها، ژنتیک و دندان قروچه می توانند باعث فرسایش مینای دندان شوند.

وظیفه ی مینای دندان چیست؟

مینای دندان از دندان شما در برابر فعالیت های روزانه مانند :جویدن ، گاز گرفتن ، خرد کردن ، و … محافظت میکند. اگرچه مینای دندان محافظی قوی و سخت است، اما می تواند خراشبردارد یا ترک بخورد. مینا همچنین دندان ها را از درجه حرارت بالا و مواد شیمیایی دور نگه میدارد.

فرسایش مینای دندان چگونه رخ می دهد؟

همان طور که در بالا گفته شد، این عارضه عوامل مختلفی دارد. در مرحله اول، لایه مینای دندان دچار تغییر رنگ جزئی می شود. این تغییر رنگ که در ابتلا به صورت لکه های سفید بروز می کند، نشانه شروع فرسایش مینای دندان است. خوشبختانه در این مرحله رعایت بهداشت دهان و دندان، رفع عامل ایجاد عارضه، و استفاده از روش های احیای مینای دندان مانند فلورایدتراپی می توانند به معکوس شدن جریان تخریب مینای دندان کمک کنند. عدم درمان و شناسایی به موقع، موجب می شود که مینای دندان تحلیل رفته و رنگ آن به زرد و سپس قهوه ای تغییر کند. دندان ها کدر به نظر می رسند زیرا مینا از روی دندان زدوده شده است. تخریب مینای دندان باعث ابتلا به پوسیدگی و در نهایت از بین رفتن دندان می شود.

تشخیص زود هنگام علائم فرسایش مینای دندان می تواند در درمان صحیح، کاهش هزینه های درمان و حتی معکوس کردن فرسایش نقش مهمی داشته باشد. با بروز هر یک از علائم زیر هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث فرسایش مینای دندان می شود؟

فرسایش دندان زمانی اتفاق می افتد که اسیدها روی مینای دندان را می پوشانند. فرسایش مینا می تواند به شرح زیر باشد:

 • مصرف بیش از حد نوشیدنی های بدون الکل (سطح بالای اسید فسفریک و سیتریک)
 • آب میوه ها (بعضی اسیدها در نوشیدنی های میوه فرسایش بیشتری نسبت به اسید دارند)
 • خشکی دهان یا ترشح کم بزاق دهان (عارضه xerostomia)
 • رژیم غذایی (قند و نشاسته بالا)
 • بیماری ریفلاکس اسید (GERD)
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • داروها (آسپرین، آنتی هیستامین ها)
 • ژنتیک (شرایط ارثی)
 • عوامل محیطی (اصطکاک، سایش ، استرس و خوردگی و …)

عوامل محیطی فرسایش سطح دندان چیست؟

صطکاک، سایش و پارگی، استرس و خوردگی (یا هر ترکیبی از این اقدامات) می تواند موجب فرسایش سطح دندان شود. واژه های بالینی بیشتری که برای توصیف این مکانیزم استفاده می شود عبارتند از:

 • اصطکاک طبیعی دندان به دندان ، زمانی رخ می دهد که شما دندان های خود را مانند بروکسیسم، که اغلب در طول خواب ناخواسته رخ می دهد، اتفاق می افتد.
 • این مورد سایش فیزیکی و پاره شدن سطح دندان که بامسواک زدن بیش از حد محکم ، عادت های نادرست(مانند جویدن ناخن ها، دره بطری یا قلم و خودکار) و یا جویدن تنباکو ایجاد میشود.
 • اتفاق بعدی ناشی از استرس است که عوارضی همچون ترک برداشتن دندان در برخواهد داشت که منجر بهپوسیدگی میشود .
 • عامل بعدی به صورت شیمیایی رخ می دهد زمانی کهمحتوای اسیدی با سطح دندان تماس پیدا میکند مانند بعضی از داروها مثل آسپرین و یا قرص های ویتامین C، مواد غذایی بسیار اسیدی، GERD و استفراغ مکرر ناشی ازbulimia (پر خوری یا پراشتهایی روانی) یا الکل .

یافته ها نشان می دهد که bulimia علت مهمی در فرسایش مینای دندان و پوسیدگی دندان است.

Bulimia یک اختلال در خوردن است که با خوردن غذا و استفراغ ، منبع اسید مرتبط است. استفراغ مکرر موجب تخریب مینای دندان می شود و می تواند منجر به ایجاد حفره ها و پوسیدگی شود

علائم فرسایش مینای دندان چیست؟

تشخیص زود هنگام علائم فرسایش مینای دندان می تواند در درمان صحیح، کاهش هزینه های درمان و حتی معکوس کردن فرسایش نقش مهمی داشته باشد. با بروز هر یک از علائم زیر هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

 • حساسیت دندان
 • دندان های زرد
 • لبه های ناهموار در دندان
 • نقاط براق بر روی دندان
 • افزایش پوسیدگی دندان
 • شکستن دندان
 • نازک شدن دندان

عکس سمت راست دندان با مینای خراب و عکس سمت چپ دندان سالم می باشد.

بازسازی مینای دندان:

متاسفانه هیچ راهی برای بازگرداندن مینای دندان وجود ندارد. مینا فاقد سلول های زنده است، بنابراین راهی برای ترمیم وجود ندارد. البته در مراحل بسیاری ابتدایی با مصرف فلوراید می توان از پیشرفت فرسایش جلوگیری کرد و مقداری از مواد معدنی را به دندان بازگرداند. اما به طور کلی در صورتی که لایه محافظتی دندان از بین برود، راهی به جز استفاده از مواد پر کننده، تاج و روکش وجود ندارد. باندینگ روش دیگری است که در موارد فرسایش خفیف مینا به کار می رود. در این روش یک روکش بسیار نازک رزینی روی دندان قرار می گیرد تا از تخریب بیشتر دندان پیشگیری شود.

مراقبت از دندان ها وظیفه مهم هر کسی است که با رعایت نکات بهداشت دهان و دندان و مراجعه برای معاینات شش ماه یکبار به دست می آید.

برای پیشگیری از فرسایش مینای دندان چه اقداماتی می توان انجام داد؟

همان طور که گفته شد مینای دندان قابل بازسازی و احیا نیست. در صورتی که مینا دچار فرسایش شود، راهی به جز ترمیم دندان وجود ندارد. بنابراین سوالی که برای اغلب بیماران پیش می آید نحوه جلوگیری از فرسایش مینای دندان است. در برخی مراحل اولیه می توانید حتی پس از وارد شدن فرسایش جزئی نیز با استفاده از نکات زیر تولید اسید در دهان را محدود کرده و به محافظت از دندان های ارزشمند خود کمک کنید.

نوشیدنی های شیرین را حذف کنید:

بله، این امر واضح است و بارها تکرار شده است. آب میوه ها به دندان های شما آسیب می زنند. اگر هر روز حتی یکی از نوشیدنی های شیرین خود را با آب جایگزین کنید، خدمت بزرگی برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان خود انجام داده اید.

نوشیدنی های خود را در دهان نگه ندارید:

هنگامی که نوشیدنی ها را در دهان نگه می دارید و دور دندان های خود می چرخانید، دندان های خود را در معرض مقدار اسید بیشتری قرار می دهید. نوشیدنی های اسیدی و گازدار در این بین خطرناک تر هستند. نوشیدنی های خود را سریع فرو ببرید یا در حالت ایده آل از نی برای حداقل تماس نوشیدنی با دندان استفاده کنید.

دریافت کمک های پزشکی برای عارضه های غیر دندانی:

اسید معده به سرعت دندان ها را خراب می کند. اگر از یک اختلال گوارشی مانند رفلاکس معده رنج می برید یا دچار اختلال خوردن مانند بولیمیا هستید، اسید معده دریچه مری را از بین می برد و وارد محیط دهان می شود. بدین ترتیب با دندان های شما در تماس قرار می گیرد. اگر دچار عارضه گوارشی هستید، برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید تا بیماری شما را درمان کند.

کمتر میان وعده بخورید:

مصرف مکرر میان وعده در طول روز منجر به تولید اسید بیشتر می شود. اگر دائما احساس گرسنگی دارید یا هر گاه بی حوصله می شوید به غذا پناه می برید، سعی کنید تعداد وعده ها را یک یا دو مرتبه در روز کاهش دهید تا تولید اسید در دهان شما کمتر شود.

پس از خوردن دهان خود را بشویید:

ما هر بار به بیماران خود توضیح داده ایم که مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف غذاهای اسیدی، تنها آسیب وارد آمده به دندان را بدتر می کند. مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف مواد غذایی اسیدی باعث انتشار اسید در دهان و خوردگی بیشتر مینای دندان می شود. در عوض دهان خود را آب کشی کنید و یک ساعت پس از اتمام غذا مسواک بزنید.

آدامس بدون قند بجوید:

آدامس بدون قند می تواند اسید باقی مانده در دهان شما را پس از غذا خوردن دفع کند. آدامس حاوی زایلیتول گزینه بهتری است زیرا در مطالعات مختلف بر توانایی آن در جلوگیری از رشد باکتری و پیشگیری از ایجاد حفره تاکید شده است.

مصرف لبنیات خود را افزایش دهید:

با مصرف لبنیات دندان های خود را قوی می کنید. علاوه بر این محصولات لبنی چسبناک هستند و با تشکیل فیلمی بر روی دندان به محافظت از مینا در برابر اسید غذا کمک می کنند.

چای بنوشید:

احتمالا در مورد مزایای چای سبز و سیاه و محتوای آنتی اکسیدانی بالای آنها بسیار شنیده اید. اما آیا می دانستید این نوشیدنی می تواند به جلوگیری از فرسایش مینای دندان نیز کمک کند؟ این نوشیدنی طبیعی که دارای سطح pH بسیار بالایی است می تواند اسید تولید شده در دهان شما را خنثی کند.

استفاده از خمیر دندان و دهان شویه حاوی فلوراید:

فلوراید عامل تقویت دندان های شماست. خمیردندان و دهان شویه حاوی فلوراید بخرید و این عادت را از دوران کودکی در فرزند خود تقویت کنید.

مراجعه برای انجام معاینات منظم دندانپزشکی:

بهترین دفاع در برابر فرسایش دندان اتخاذ یک برنامه پیشگیری خوب است. بدین منظور باید با دندانپزشک خود ارتباط خوبی داشته باشید. برای بررسی و معاینه دندان ها و جرم گیری بهتر است سالی دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید. از این ملاقات ها می توانید برای دریافت راهنمایی های بیشتر برای تکنیک های جلوگیری از فرسایش مینای دندان و بهداشت بهتر استفاده کنید.

چطور مینای از دست رفته درمان میشود ؟

درمان از دست رفتن مینای دندان بستگی به مشکل دارد. گاهی اوقات باندینگ دندان برای محافظت از دندان و افزایش ظاهر زیبایی استفاده می شود.

اگر ضایعات مینا قابل توجه باشد، دندانپزشک ممکن است توصیه به استفاده از پوشش دندان با تاج یا روکش یا موردی همچون کامپوزیت ونیر کند. تاج (روکش) ممکن است دندان را از تخریب بیشتر محافظت کند.

———————————————————————————————————–

جهت رزرو و مشاوره رایگان با مطب دکتر ساسان انتظار با شماره: ۰۴۱۳۳۲۷۳۱۵۸ تماس بگیرید


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


تلفن تماس کلینیک

04133273158رزرو نوبت آنلاین

شما می توانید برای تعیین وقت ویزیت با سیستم رزرو نوبت آنلاین به صورت ۲۴ ساعته نوبت خود را اخذ و در زمان مقرر به کلینیک مراجعه فرمایید.نقشه ما بر روی گوگل

دنبال کنید

فعالیت ما را

کلینیک دندانپزشکی دکتر انتظار  بهترین مرکز دندانپزشکی آذربایجان می باشد که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و با سابقه ای درخشان در زمینه های مختلف دندانپزشکی (عمومی و تخصصی) خدمات ویژه ای به شهروندان گرامی ارائه می نماید.کلیه حقوق این سایت برای دکتر ساسان انتظار محفوظ می باشد.

طراحی شده توسط : طراحی سایت در تبریز

Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download redmi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download