همه چیز در مورد فلوراید!!

دی ۲۹, ۱۳۹۷ توسط drentezar.com0
fluoride-in-dental-products.jpg

فلوراید چیست؟

فلوراید ماده ای معدنی و طبیعی موجود در پوسته زمین است و به طور گسترده در طبیعت توزیع شده است. برخی از غذاها و منابع مانند آب حاوی این ماده معدنی هستند.

فلوراید اغلب به آب آشامیدنی اضافه می شود تا به کاهش پوسیدگی دندان کمک کند. در دهه ۱۹۳۰، محققان دریافتند افرادی که در آب  آشامیدنی خود به طور طبیعی از آب فلوراید استفاده می کردند تا حدود دو سوم حفره های کمتری نسبت به افرادی که در مناطق بدون آب فلوراید زندگی می کردند داشتند. مطالعاتی که از آن زمان بارها نشان داده شده است، هنگامی که Fluoride به یک منبع آب در جامعه ای اضافه می شود، پوسیدگی دندان ها کاهش می یابد. انجمن دندانپزشکی آمریکا، سازمان بهداشت جهانی و انجمن پزشکی آمریکایی، در میان بسیاری از سازمان های دیگر، استفاده از این ماده را در منابع آب به دلیل تاثیر آن بر پوسیدگی دندان تأکید کرده اند.

فلوراید چه کاربرد هایی دارد ؟

فلوراید در کاهش تخریب دندانی مؤثر است : در آب نوشیدنی معمولی عموماً وجود دارد . جایگزینی فلوراید نمی تواند جای بهداشت و عادات خوب بهداشتی دهان و دندان را بگیرد . برخی کودکان ممکن است هم فرم خوراکی و هم نوعی موضعی را با تجویز دندانپزشک نیاز داشته باشند . فلوراید یکی از مواد معدنی موجود در طبیعت است که خواص ضدپوسیدگی آن به صورت افزایش مقاومت نسج دندان به پوسیدگی و کاهش پتانسیل پوسیدگی زائی پلاک دندان بروز می کند .

به طور کلی ۲ روش استفاده از فلوراید وجود دارد :

  • روش سیستمیک :

فلوراید آب آشامیدنی بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی است که میزان مصرف متعادل آن برای کاهش پوسیدگی ۷/۰ تا ۲/۱ PPM است . در نواحی گرم مقدار مصرف روزانه آب نوشیدنی بالاتر بوده و طبعاً فلوراید آن باید پائین تر باشد و برعکس . مقادیر بالاتر فلوراید آب ، دندان ها را بدشکل می سازد و آب اینگونه مناطق باید با روش خاصی فلوراید آن کم شود( Defluoridization ) افراد در مناطقی که فلوراید آب آنها کمتر از میزان متعادل است . باید مکمل فلوراید دریافت دارند .

  • مکمل فلوراید :

به شکل قرص و قطره می باشد و فقط برای کودکانی که غلظت فلوراید آب آشامیدنی آنها کمتر از حد مجاز می باشد . با توجه به سن کودک ، تحت نظر دندانپزشک تجویز می گردد .

  • روش موضعی :

فلوراید تراپی توسط دندانپزشک,دندانپزشک ، محلول ، ژل یا وارنیش ( پوشش محافظ عموماً رنگی ) غلیظ شده فلوراید بر اساس ریسک و شدت پوسیدگی به کار می برد . فلوراید تراپی حرفه ای در افراد فاقد پوسیدگی و یا دارای پوسیدگی خفیف ، هر ۶ ماه یکبار انجام شده و در پوسیدگی متوسط و شدید ، فواصل مصرف آن کمتر می باشد . پس از فلوراید تراپی به مدت ۳۰ دقیقه به کودک اجازه خوردن و نوشیدن نباید داده شود .

  • فلوراید مصرفی توسط خود بیمار :(خمیردندان های حاوی فلوراید – دهان شویه های فلوراید )

خمیردندان های حاوی فلوراید ، بی شک شایعترین و وسیع ترین روش استفاده از فلوراید موضعی ، خمیردندان می باشد . توصیه می شود در کودکان بالای ۳ سال از اینگونه خمیردندان ها استفاده شود . این خمیردندان ها در کودکان زیر ۶ سال باید با نظارت والدین و با احتیاط مصرف شود ( به اندازه یک نخود)

دهانشویه فلوراید: مصرف این دهانشویه ها در کودکان زیر ۶ سال ، بعلت عدم توانایی در کنترل رفلکس بلع توصیه نمی شوند ، مگر اینکه استفاده سیستمیک فلوراید مورد نظر باشد . استفاده از میزان بالای فلوراید به شکل سیستمیک ، مشابه هر داروی دیگر عوارضی را در پی خواهد داشت ، به ویژه در کودکان ، مصرف سیستمیک فلوراید باید با احتیاط باشد . علائم مسمومیت حاد با فلوراید ، تهوع ، استفراغ و درد شکم می باشد .

  • مسمومیت مزمن ( فلوروزیس دندانی ) :

جذب مقادیر اضافی فلوراید در طی یک دوره طولانی زمان تکامل دندان ها و عامل اصلی آن مصرف آب آشامیدنی حاوی مقادیر بالای فلوراید در نوزادان و کودکان طی ۶ سال اول زندگی است .

در خفیف ترین شکل: فلوروزیس خال یا لکه های کوچک سفید مات روی مینای دندان است که با شدید شدن قهوه ای شده و فرورفتگی ایجاد می شود.

چگونه فلوراید عمل می کند؟

Fluoride به دو روش مختلف کمک می کند تا حفره ها را از بین ببرند:

  • فلوراید در استخوان های در حال رشد و در دندان های در حال رشد کودکان متمرکز می شود و باعث تقویت مینای دندان در کودکان و بزرگسالان می شود.

 

  • fluoride کمک می کند تا مینای دندان را در دندان هایی که قبلا به بلوغ رسیده اند محکم تر شوند.

 

  • این ماده مفید در طول فرآیندهای تجدید دندان ها کار می کند که به طور طبیعی در دهان شما رخ می دهد و آسیب های وارده را ترمیم می کنند.

 

  • پس از غذا خوردن، بزاق شما حاوی اسیدهای است که باعث تخریب کلسیم و فسفر می شوند وسطح دندان هایتان را از بین می برند که فلوراید از این کار جلوگیری می کند.

 

  • در موارد دیگر وقتی که بزاق شما کمتر اسیدی است، فقط برعکس عمل می کند و کلسیم و فسفر را حفظ می کند که دندان هایتان را سخت و محکم کند. این فرایند باعث ایجاد دوباره سازی می شود. هنگامی که fluorid وجود داشته باشد به این فرایند کمک می کند و باعث تقویت و محکم شدن دندان ها می شود و آن هارا ترمیم می دهند.

 مهم‌ترین ماده دارویی که از قدیم در خمیردندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته فلوراید است که ترکیبات آن  از دهه ۱۸۹۰ وارد ترکیب خمیردندان شده است. فلوراید ماده‌ای است که نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی اثبات شده است. فلوراید ساختار مینای دندان را  در برابر مواد اسیدی که توسط باکتری‌ها تولید می‌شوند تقویت کرده و کمک می‌کند تا سطوحی از دندان که مواد معدنی خود را از دست داده‌اند، بتوانند مجددا خود را بازسازی کنند. بنابراین عملا خمیردندانی را پیدا نمی‌کنید که در آن ترکیبات فلوراید به‌کار نرفته باشد.خمیر دندان اطفال باید بدون فلوراید باشد. برخلاف خمیردندان‌های بزرگسالان، خمیردندان‌های مخصوص کودکان زیر ۳ سال باید فاقد فلوراید باشد چون کودکانی در آن سنین ممکن است مقدار زیادی خمیر دندان را ببلعند و وجود فلوراید می‌تواند برای بدن آنها مضر باشد. بنابراین برای کودکان زیر ۳سال باید از خمیردندان بدون فلوراید استفاده کرد. جدا از این معمولا خمیردندان‌های کودکان نسبت به انواع بزرگسال، مواد ساینده کمتری دارند.

فلوئور یک عنصر گازی است که هرگز در فرم گازی خود منتشر نمی‌شود. ترکیب این گاز با سایر مواد آلی، به تولید یک ماده آلی کمیاب منجر می‎‌شود که به عنوان یک ماده غذایی مفید برای انسان در نظر گرفته می‌شود. ترکیب فلوراید با آب آشامیدنی باعث تولید هیدروفلوئوریک اسید می‌شود؛ این ترکیب حاوی فلوئور یک فرآورده‌ شیمیایی است که در کارخانجات ساخت آلومینیوم، فولاد، سیمان، فسفات و سلاح‌های هسته‌ای تولید می‌شود.
این ترکیبات حاوی فلوراید که ساخته دست انسان هستند، ارزش غذایی ندارند. بلکه به عنوان یکی از بدترین مواد شیمیایی صنعتی در نظر گرفته می‌شوند. فلوراید یکی از سموم مورد استفاده در ساخت داروی مرگ موش و سوسک‌کش است.
از هیدروفلوئوریک اسید برای اصلاح بنزین دارای عدد اکتان بالا، تولید کلروفلوروکربن برای فریزر و دستگاه‌های تهویه‌ هوا، ساخت صفحه نمایش کامپیوتر، لامپ فلورسنت، نیمه‌رسانا‌ها، پلاستیک، علف‌کش و خمیر دندان استفاده می‌شود. این اسید از خورندگی بالایی برخوردار است و می‌تواند به بدن، چشم و ریه آسیب جدی وارد کند.

از هیدروفلوئوریک اسید برای اصلاح بنزین دارای عدد اکتان بالا، تولید کلروفلوروکربن برای فریزر و دستگاه‌های تهویه‌ هوا، ساخت صفحه نمایش کامپیوتر، لامپ فلورسنت، نیمه‌رسانا‌ها، پلاستیک، علف‌کش و خمیر دندان استفاده می‌شود. این اسید از خورندگی بالایی برخوردار است و می‌تواند به بدن، چشم و ریه آسیب جدی وارد کند.
در صورتی که فلوراید وارد بدن شود، به تدریج تمام آنزیم‌ها را از بین می‌برد. این امر با تغییر شکل آنزیم‌ها آغاز می‌شود. آنزیم‌های موجود در بدن نقش بسزایی در وقوع واکنش‌های سلولی دارند. انسان بدون آنزیم‌ها بلافاصله خواهد مرد.
موضوع اضافه شدن فلوراید به آب آشامیدنی به پنجاه سال پیش باز می‌گردد. این کار با این بهانه که موجب کاهش پوسیدگی دندان‌های کودکان می‌شود، آغاز شد. شواهد به دست آمده نشان می‌دهند که بسیاری از اختلالات و بیماری‌های بهداشتی به دلیل افزودن غیر متعارف این ترکیبات به آب آشامیدنی بروز پیدا کرده‌اند.


جهت رزرو و مشاوره رایگان با مطب دکتر ساسان انتظار با شماره: ۰۴۱۳۳۲۷۳۱۵۸ تماس بگیرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


تلفن تماس کلینیک

04133273158رزرو نوبت آنلاین

شما می توانید برای تعیین وقت ویزیت با سیستم رزرو نوبت آنلاین به صورت ۲۴ ساعته نوبت خود را اخذ و در زمان مقرر به کلینیک مراجعه فرمایید.نقشه ما بر روی گوگل

دنبال کنید

فعالیت ما را

کلینیک دندانپزشکی دکتر انتظار  بهترین مرکز دندانپزشکی آذربایجان می باشد که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و با سابقه ای درخشان در زمینه های مختلف دندانپزشکی (عمومی و تخصصی) خدمات ویژه ای به شهروندان گرامی ارائه می نماید.کلیه حقوق این سایت برای دکتر ساسان انتظار محفوظ می باشد.

طراحی شده توسط : طراحی سایت در تبریز

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download
download micromax firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course