دندان هایمان

دی ۳, ۱۳۹۷ توسط drentezar.com0
tarh-labkhand1.jpg

دندان‌ها برای سلامت عمومی ما حیاتی‌اند و در غذاخوردن و جویدن به ما کمک می‌کنند.

دندان‌های کودکان پیش از تولد شروع به ساخته‌شدن می‌کنند، اما در اغلب موارد تا ۶ تا ۱۲ ماهگی بیرون نمی‌آیند.

اکثر کودکان از ۳ سالگی مجموعهٔ کامل ۲۰ دندان شیری را دارند. هنگامی که آن‌ها به ۵ یا ۶ سالگی می‌رسند، این دندان‌ها شروع به افتادن می‌کنند و راه را برای رویش دندان‌های دائمی باز می‌کنند.

دندان‌های دائمی

تا سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی، اکثر کودکان دندان‌های شیری خود را از دست داده‌اند و دندان‌های دائم‌شان در آمده است.

در مجموع ۳۲ دندان شیری داریم، ۱۲ دندان بیش‌تر از مجموعه دندان‌های شیری. چهار دندان آخر، که دندان‌های عقل نامیده می‌شوند، معمولاً بعد از سایر دندان‌ها، عموماً بین ۱۷ تا ۲۱ سالگی ظاهر می‌شوند.

در مورد دندان شیری در مقاله دیگر شد به صورت کامل توضیح داده شده است برای مشاهده لطفا کلیلک کنید.

بیرون‌آوردن دندان‌های عقل

در مورد دندان عقل در مقاله ای دیگر به صورت کامل توضیح داده شده است برای مشاهده لطفا کلیک کنید.

جنس دندان‌ها از چیست؟

بخشی از دندان که می‌توانید آن را در بالای لثه مشاهده کنید، تاج نامیده می‌شود. این قسمت با مینا که مادهٔ سخت و براقی است، پوشیده شده است. مینا سخت‌ترین ماده در بدن است و از قسمت‌های حساس داخلی دندان محافظت می‌کند.

در زیر مینا عاج وجود دارد. عاج ماده‌ای حساس است که بیش‌تر قسمت‌های دندان را تشکیل می‌دهد. عاج مادهٔ سختی است، اما نه به اندازهٔ مینا.

عاج از قسمت داخلی دندان محافظت می‌کند که پالپ نامیده می‌شود. پالپ محل خون‌رسانی و عصب‌دهی دندان است. خون‌رسانی موجب زنده و سالم نگه‌داشتن دندان می‌شود. انتهای عصبی دندان در صورتی که چیزی گرم یا سرد بخورید یا اگر دندان‌تان پوسیده یا آسیب‌دیده باشد، به مغز پیام ارسال می‌کند.

پالپ تا درون ریشهٔ دندان ادامه دارد که زیر لثه پنهان شده است. سمنتوم ریشهٔ دندان را می‌پوشاند و الیاف پریودنتال دندان را به استخوان فک متصل می‌کنند.

چند نوع دندان داریم؟؟

چهار نوع دندان داریم عبارتند از:

  • پیش (انسیزورها، سانترال و لترال): ۴ دندان جلویی بالا و پایین است. این دندان‌ها برای بریدن و خردکردن غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • نیش (کانین): دندان‌های تیز و دندانه‌داری هستند. در هر طرف دندان‌های پیش شما در فک بالا و پایین یک دندان نیش وجود دارد (مجموعاً ۴ دندان در دو فک). این دندان‌ها به پاره‌کردن غذا کمک می‌کنند.
  • آسیای کوچک (پره‌مولر): در کنار دندان‌های نیش شما آسیاهای کوچک قرار دارند. در مجموع ۸ دندان دارید: ۴ عدد در فک بالا و ۴ عدد در فک پایین. این دندان‌ها بزرگ‌تر و پهن‌تر از دندان‌های پیش و نیش هستند و برای خردکردن و جویدن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • آسیای بزرگ (مولر): شما ۸ دندان آسیای بزرگ دارید: ۴ عدد در فک بالا و ۴ عدد در فک پایین. این دندان‌ها قوی‌ترین دندان‌های شما هستند و همراه با زبان به قورت‌دادن غذا کمک می‌کنند، به‌طوری که آن قدر آن را خرد می‌کنند تا برای قورت‌دادن به‌صورت ایمن آماده شوند.

جهت رزرو و مشاوره رایگان با مطب دکتر ساسان انتظار با شماره: ۰۴۱۳۳۲۷۳۱۵۸ تماس بگیرید


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


تلفن تماس کلینیک

04133273158رزرو نوبت آنلاین

شما می توانید برای تعیین وقت ویزیت با سیستم رزرو نوبت آنلاین به صورت ۲۴ ساعته نوبت خود را اخذ و در زمان مقرر به کلینیک مراجعه فرمایید.نقشه ما بر روی گوگل

دنبال کنید

فعالیت ما را

کلینیک دندانپزشکی دکتر انتظار  بهترین مرکز دندانپزشکی آذربایجان می باشد که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و با سابقه ای درخشان در زمینه های مختلف دندانپزشکی (عمومی و تخصصی) خدمات ویژه ای به شهروندان گرامی ارائه می نماید.کلیه حقوق این سایت برای دکتر ساسان انتظار محفوظ می باشد.

طراحی شده توسط : طراحی سایت در تبریز

Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free
download xiomi firmware
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download