دندان عقل(این دندان از کجا امده و ماهیتش چیست؟)

آذر ۲۷, ۱۳۹۷ توسط drentezar.com0
4E83EAC8-285F-470F-BF2F-A0354C207C9C.jpeg

دندان عقل؛ این دندان از کجا آمده و ارتباطش با عقل چیست؟

وقتی دندان‌پزشک به شما می گوید باید دندان عقل تان را بکشید، چون نهفته یا نیمه نهفته است و چنین دندانی نباید به هزار و یک دلیل در دهانتان باقی بماند، این سوال به ذهنتان می‌آید که: اصلا دندانی که جای رویش در فک ندارد چرا وجود دارد؟

حالا اگر دندان عقل را بکشیم چه اتفاق می‌افتد؟ آیا خللی یا نقصانی در عقل ما به وجود می‌آید؟ اگر نه، پس چرا به دندان عقل معروف است؟ این یک شوخی نخ‌نما درباره دندان عقل است که معمولا همه شنیده‌اند اما ارتباط عقل و دندان سوم آسیا کجاست؟ پاسخ را از دکتر علی‌رضا آشوری بشنوید:

این دندان عقل از کجا آمده؟

دندان عقل یکی از نمونه‌های تکامل بشر در طول هزاران سال است. انسان‌های اولیه استخوان‌بندی و اسکلت درشت‌تری داشته‌اند. جمجمه‌های بدست آمده نشان داده بشر اولیه سه دندان آسیای بزرگ داشته که از هر سه آن‌ها برای جویدن استفاده می‌کرده است. علت هم این بوده که غذاهای انسان‌های اولیه اغلب خام و سفت بوده و آن‌ها برای جویدن این غذا‌ها به دندان‌های آسیای بیشتر و آرواره‌های قوی‌تر نیاز داشته‌اند. به مرور با پیشرفت شرایط زندگی بشر یاد می‌گیرد غذا‌ها را بپزد. در نتیجه رژیم غذایی نرم‌تر می‌شود و کم کم نیاز به آرواره‌های قوی‌تر و دندان‌های بیشتر از بین می‌رود. در نتیجه فک انسان در کنار سایر استخوان‌ها به مرور کوچک‌تر می‌شود. بنابراین آخرین دندان آسیای بزرگ به تدریج فضای کافی برای رویش را از دست می‌دهد. در نتیجه شیوع نهفتگی در این دندان افزایش می‌یابد. هرچه جلو‌تر می‌رویم نهفتگی در این دندان شایع‌تر می‌شود. در واقع سومین آسیای بزرگ فک به تدریج در حال حذف شدن از ژنتیک انسان است.

چرا می‌گوییم دندان عقل؟

معمولا جوانه دندان عقل از حدود سن ۱۱، ۱۲ سالگی شروع به تشکیل می‌کند یعنی زمانی که عمده دندان‌های دائمی رویش پیدا کرده‌اند. بعد از شکل‌گیری دندان، فرآیند رویش آغاز می‌شود که معمولا در سن ۱۸، ۱۹ سالگی است. چون این دندان در سنی رویش پیدا می‌کند که فرد دارد پا به مرحله بزرگسالی می‌گذارد به آن دندان عقل (wisdom tooth) می‌گویند. مشکلات فرد هم از‌‌ همان سن آغاز می‌شود. البته سن رویش دندان عقل به میزان رشد اسکلت صورت بستگی دارد. در برخی افراد در ۱۶، ۱۷ سالگی دندان عقل تقریبا تکمیل شده ولی در برخی موارد در ۲۰ سالگی هنوز ریشه‌ها کامل نشده اند.

مشکل ما با دندان عقل

آناتومی دلیل اصلی اکثر مشکلات ما با دندان‌های عقل است. یا فک‌های ما بسیار کوچک هستند یا دندان‌های ما برای فک‌ها خیلی بزرگ هستند. احتمالا طبیعت طوری برنامه‌ریزی کرده است که دندان‌های آسیای سومی در اواخر دوره نوجوانی یا دهه بیستم دربیایند، چون در این دوره از زندگی فک جای کافی برای گروه دیگری از دندان‌های آسیا را دارد؛ اما امروزه دندان‌های عقل غالبا با برنامه طبیعت جور درنمی‌آیند. به دلیل کمبود فضا در دهان دندان‌های آسیا کج رشد می‌کنند، به‌طور ناقص از لثه‌ها بیرون می‌آیند (معروف به دندان عقل نهفته ناقص) یا در لثه‌ها و استخوان آرواره گیر می‌کنند (معروف به دندان عقل نهفته کامل). دندان‌های عقل نهفته ناقص به‌شدت آلوده به باکتری‌هایی می‌شوند که با عفونت، التهاب، پوسیدگی دندان و بیماری لثه در ارتباط هستند. ازآنجایی‌که این دندان‌ها در انتهای دهان قرار دارند، امکان تمیز نگه‌داشتن آن‌ها و رهایی از باکتری‌ها سخت است. دندان‌های نهفته کامل نیز ممکن است عفونی شود و جایگاه دیگر دندان‌های آسیا را دچار اختلال کند. این عواقب می‌توانند به بیرون از دهان انتقال پیدا کنند و باعث دیگر مشکلات بهداشتی شوند. حتی اگر دندان‌های عقل به‌طور کامل از لثه‌ها بیرون آیند، هنوز این امکان وجود دارد که برای سلامت دهان فرد مشکلاتی به وجود آید. دلیل اصلی مشکلات ناشی از دندان‌های عقل جا یا مکانی است که آن‌ها در آن قرار دارند. دندان‌های آسیای سومی آنقدر دور هستند که غذا‌ها به‌آسانی در آن‌ها گیر می‌کنند و درنتیجه در مقایسه با دیگر دندان‌ها بیشتر در معرض جرم، سوراخ‌شدگی و بیماری لثه هستند. بسیاری از افراد نمی‌توانند برای تمیز کردن دندان‌های عقل از مسواک یا نخ دندان استفاده کنند.

در مورد دندان‌های عقل هوشمندانه عمل کنید
توصیه می‌شود که با مشورت دندانپزشک یا یک جراح دهان مشکل دندان عقل خود را حل کنید. اگر دندان عقل شما کامل بیرون آمده و کاربردی است این را باید گفت که کشیدن آن یک نتیجه از پیش تعیین‌شده نیست. برای عدم ابتلا به بیماری لثه توصیه‌های دندانپزشک خود را رعایت کنید. ازآنجایی‌که دندان‌های عقل مستعد مشکلات هستند، همواره باید مراقب بهداشت دهانی خود باشید و به‌طور منظم به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر دندان‌های عقل شما علائمی از بیماری یا پوسیدگی را نشان دهند، دندانپزشک شما فورا پیشنهاد کشیدن این دندان‌ها را می‌دهند دندان‌های عقل افراد جوان زیاد پیچیده نیست، چون ریشه‌های این دندان‌ها هنوز به‌طور کامل در لثه‌ها تثبیت نشده‌اند و به‌طورکلی معالجه این افراد آسان‌تر است. انجمن بهداشت عمومی آمریکا نظر متفاوتی دارد. به عقیده این انجمن احتمال مشکل آتی ناشی از دندان‌های عقل دلیل معتبر و موجهی برای کشیدن دندان‌های بدون نشانه بیماری نیست. این انجمن در سال ۲۰۰۸ بیانیه‌ای را صادر کرد که «کشیدن پیشگیرانه» دندان‌های عقل را اساسا غیرضروری می‌داند، چون این عمل پیشگیرانه که بر اساس حدس و گمان احتمالی است باعث هدر رفتن میلیون‌ها دلار می‌شود و مردم را درخطر عوارض جراحی قرار می‌دهد؛ اما کار‌شناسان می‌گویند عبارت «بدون نشانه بیماری» به معنای «عاری از بیماری» نیست. به نظر آن‌ها این امکان وجود دارد که یک فرد احساس درد نکند یا دیگر علائمی نداشته باشد، اما مبتلابه یک بیماری دندانی باشد.

به‌هرحال، تصمیم نهایی در مورد کشیدن یا نکشیدن دندان‌های عقل با شماست. شاید به نظر شما جراحی دندان عقل هزینه‌بر و عذاب‌آور باشد، اما این جراحی ممکن است تنها راه برای بهداشت دهان و دندان شما باشد. باوجوداین، توصیه می‌شود صادقانه در مورد وضعیت دندان‌های عقل خود با دندانپزشک یا جراح دهان خود صحبت کنید تا یک تصمیم درست بگیرید

———————————————————————————————————————

جهت رزرو و مشاوره رایگان با مطب دکتر ساسان انتظار با شماره: ۰۴۱۳۳۲۷۳۱۵۸ تماس بگیرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


تلفن تماس کلینیک

04133273158رزرو نوبت آنلاین

شما می توانید برای تعیین وقت ویزیت با سیستم رزرو نوبت آنلاین به صورت ۲۴ ساعته نوبت خود را اخذ و در زمان مقرر به کلینیک مراجعه فرمایید.نقشه ما بر روی گوگل

دنبال کنید

فعالیت ما را

کلینیک دندانپزشکی دکتر انتظار  بهترین مرکز دندانپزشکی آذربایجان می باشد که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و با سابقه ای درخشان در زمینه های مختلف دندانپزشکی (عمومی و تخصصی) خدمات ویژه ای به شهروندان گرامی ارائه می نماید.کلیه حقوق این سایت برای دکتر ساسان انتظار محفوظ می باشد.

طراحی شده توسط : طراحی سایت در تبریز

Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
free download udemy paid course
download coolpad firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download